Porównanie mangi z poszczególnych wydań - tomy, okładki, rozdziały

Aktualnie mamy już 4 różne wydania mangi. Po raz pierwszy manga Sailor Moon ukazała się już w 1992 roku w magazynie Nakayoshi, a Sailor V nawet wcześniej, bo 1991 roku w magazynie RunRun. Pewnie nie każdy o tym wie, ale Sailor V była pierwsza, a na jej podstawie została stworzona Sailor Moon. Sailor V zmieniła się w Sailor Venus i doszła reszta bohaterek. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęła się pojawiać manga w tomach, czyli tzw. wydanie tankoubon. W 2003 roku, przy okazji serialu live action, pojawiło się odnowione wydanie, shinsouban. Na okładkach pojawiły się nowe rysunki, a tomy zostały przeorganizowane, było ich mniej, ale były grubsze, a rysunki zostały poprawione. W 2013 roku pojawiło się kolejne wydanie, kanzenban, które zostało zremasterowane cyfrowo, a tomy pojawiają się w większym formacie, niż dotychczas. Na okładkach również pojawiły się nowe rysunki. Tomów prawdopodobnie będzie jeszcze mniej, niż w wydaniu poprzednim, ale ostatecznie okaże się to, jak już wszystkie tomy zostaną wydane.

Nakayoshi i RunRun - po raz pierwszy obie mango pojawił się w tych czasopismach. Poszczególne rozdziały "Bishoujo Senshi Sailor Moon" i "Codename wa Sailor V" ukazywały się odpowiednio w magazynach Nakayoshi i RunRun. Rozdziały nie były numerowane, tak jak w tomach, a strony początkowe poszczególnych rozdziałów najczęściej były pełno-kolorowe. Same strony z zawartością były monochromatyczne, ale nie czarne, najczęściej były w kolorach fioletowym, różowym, zielonym itp. To wydanie nie posiada okładek, gdyż każdy rozdział znajdował się w środku magazynu wśród rozdziałów innych mang innych autorów. W Nakayoshi były publikowane jedynie regularne rozdziały mangi, a historie poboczne były publikowane w magazynie RunRun, oprócz jednego rozdziału, który został stworzony dla wygrywającego charytatywną aukcję i ten jeden rozdział znalazł się w Nakayoshi. W wielu rozdziałach są dodatkowe komentarze i historyjki od autorki wbudowane gdzieś na dole lub z boku strony. Całość zawiera 52 rozdziały regularne i 8 rozdziałów historii pobocznych, w wydaniu magazynowym nie znalazła się historia o Księżniczce Kagui. W przypadku Sailor V należy jeszcze nadmienić, że chronologicznie najpierw pojawiły się rozdziały 3 - 6, a dopiero później powstały 1 i 2, a także dalsze. Prawdopodobnie było to spowodowane tym, że gdzieś w trakcie zdecydowano o serializacji Sailor Moon i zostały dorysowane 2 rozdziały, które później w tomach zostały oznaczone jako 1 i 2 tak, żeby historia miała spójną całość.

Tankoubon (単行本) - termin oznacza samodzielną książkę, która nie jest częścią serii, ale w przypadku mangi to po prostu wydanie tomikowe, jako przeciwieństwo do wydania w magazynie typu Nakayoshi, gdzie dana seria jest wydawana razem z innymi mangami. W przypadku Sailor Moon jest to pierwsze wydanie tomikowe. Zawiera w sumie 18 tomów Sailor Moon, 3 tomy Sailor V i jeden tom o Księżniczce Kagui. W zawartości jest regularna manga, jak w przypadku Nakayoshi, ale również zostały dodane historie poboczne wplecione między rozdziały regularne i historia o Księżniczce Kagui. Ta ostatnia historia została również w przypadku tego wydania wydana w oddzielnym tomie, więc pojawia się 2 razy. To wydanie charakteryzuje się również tym, że od tomu 3 każdy tom ma na samym początku rozkładany plakat, ale tylko w 1 wydaniu, w dodrukach już ich nie było. W środku było znacznie mniej kolorowych stron, jak już się pojawiały to na początku tomów, a w środku już wszystko było czarno białe. Co ciekawe więcej kolorowych stron było w tym przypadku w wydaniu Nakayoshi, niż w wydaniu tankoubon, za to plusem tankoubonu jest to, że tutaj pojawiły w wielu rozdziałach pojawiają się dodatkowe strony, których nie było w Nakayoshi. Tutaj również były wydrukowane dodatkowe komentarze i historyjki od autorki. Okładki mają obwolutę w kolorze, a okładka pod obwolutą jest w kolorze zielonym i jest tam tylko wydawca, tytuł, numer tomu i nazwisko autorki. Obwoluta jest gładka i błyszcząca. Każdy tom ma około 180 stron i zawiera 52 rozdziały regularnej historii i 9 rozdziałów historii dodatkowych. Cena każdego tomu to 390 jenów, format B6. Wyjątek stanowi oddzielny tom o Ksieżniczce Kagui, bo jest formatu A5 i kosztuje 550 jenów.

Shinsouban ( 新装版) - termin ten oznacza nowe wydanie często z nowymi okładkami i przeorganizowane w środku, a nawet poprawione pod wieloma względami i takie właśnie jest to wydanie Sailor Moon. Poprawione zostały rysunki we wszystkich rozdziałach, a poprawki polegają na dopracowaniu rysunków lub kompletnym ich przerysowaniu, często pozmieniane zostały też tła, a także drobne szczegóły jak na przykład zamiana dyskietki na płytę CD w rozdziale, w którym Ami zostaje Sailor Mercury. Wydanie zawiera 12 tomów Sailor Moon, 2 tomy Short Stories i 2 tomy Sailor V. W poprzednim wydaniu historie dodatkowe były wplecione między regularne rozdziały, a w tym wydaniu zostały wyodrębnione i wrzucone do 2 oddzielnych tomów. Dodatkowo w Short Stories znajduje się parodia Paralell Sailor Moon, która wcześniej ukazała się tylko w artbooku Settei Shiryoushu (powszechnie znanym jako Materials Collection). Rysunki na okładkach zmieniły się na zupełnie nowe, nigdy wcześniej nie publikowane, bo narysowane przez autorkę specjalnie do tego wydania. Obwoluty są matowe, ale za to litery są tłoczone, więc lekko wypukłe. Pod obwolutą na okładce jest ten sam rysunek co na obwolucie, ale monochromatyczny. W środku jest trochę więcej kolorowych stron na początku każdego tomu, a czasami pokolorowane są początkowe 1-2 strony samej mangi. Na samym początku jest również kolorowa strona z rysunkiem z obwoluty, ale bez zbędnych napisów w postaci tytułu czy nazwiska autorki. W miejscu komentarzy od autorki, które znajdowały się w poprzednim wydaniu, a w tym zostały usunięte, znajdują się najczęściej dodatkowe nowe rysunki, jak na przykład poszczególne postacie w wersji super deformed. Znakiem rozpoznawczym tego wydania są naklejki, które znajdują się na samym początku każdego tomu, tak jak w poprzednim wydaniu plakat. Tutaj również znajdują się tylko w pierwszym wydaniu. Na naklejkach znalazły się nowe rysunki, na których pojawiły się nawet postacie z serii live action narysowane w konwencji mangowej, jak na przykład Sailor Luna czy Sailor Moon w stroju Princess. Na początku każdego tomu znajduje się spis treści, na końcu większości tomów znajdują się dodatkowe 4-częściowe mangi, które są formą historyjek opowiadanych przez autorkę o tym jak pracuje nad poprawkami albo jak wpadała na pomysły poszczególnych postaci i historii itp. Każdy tom zawiera około 240 stron, przez co tomy są grubsze, ale cała historia zawiera się mniejszej ich liczbie. Całość obejmuje 60 rozdziałów regularnych i 10 historii dodatkowych. Format to B6, a każdy tom kosztuje 429 jenów.

Kanzenban (完全版) - jest to rodzaj wydania specjalnego, najczęściej jest w formacie A5, a kolejność rozdziałów jest taka sama jak wydaniu magazynowym lub zbliżona i zawiera kolorowe strony z wydania magazynowego, które w wydaniach tankoubon są często czarno-białe. To najnowsze wydanie, które rozpoczęło się w listopadzie 2013 roku i jest aktualnie w trakcie wydawania. Informacje mówią, że będzie zawierać 10 tomów, ale na razie nie wiadomo czy wszystko będzie w tych 10 tomach razem z Sailor V, czy Sailor V będzie oddzielnie. Jest to wydanie luksusowe, na lepszej jakości papierze, wcześniejsze wydania były na makulaturowym, przez co strony być bardziej szare. Każdy rozdział rozpoczyna się kolorowymi stronami, najczęściej okładką rozdziału i jakąś stroną początkową. Wygląda również na to, że historie dodatkowe zostaną wplecione między rozdziały regularne, więc raczej nie będzie dodatkowych tomów w postaci Short Stories. Okładka nie posiada obwoluty, ale jest dłuższa i zagięta do środka, tak aby tę obwolutę udawać. Dodatkowo okładka jest brokatowa przez co się delikatnie świeci. Każdy tom zawiera po około 300 stron i jest formatu A5, więc jest to najgrubsze i największe wydanie do tej pory. Każdy tom kosztuje 1575 jenów.

Sailor Moon - rozdziały regularne
układ rozdziałów
poszczególne wydania
NakaTankou ShinsouKanzen Nakayoshi Tankoubon Shinsouban Kanzenban
Act 1 うさぎ—SAILORMOON luty 1992, sierpień 2000 wydanie specjalne na 45 rocznicę Nakayoshi Tom 1
Tom 1
Tom 1
Act 2 亜美—SAILORMERCURY marzec 1992
Act 3 レイ—SAILORMARS kwiecień 1992
Act 4 Masquerade—仮面舞踏会 Act 4仮面舞踏会—Masquerade maj 1992
Act 5 まこと—SAILORJUPITER czerwiec 1992
Act 6 タキシード仮面—TUXEDO MASK lipiec 1992 Tom 2
Act 7 地場衛—TUXEDO MASK sierpień 1992 Tom 2
Act 8 美奈子—SAILOR V wrzesień 1992 Tom 2
Act 9 セレニティ—PRINCESS październik 1992
Act 10 MOON—月 Act 10 月—MOON listopad 1992 Tom 3
Act 11 再会—ENDYMION Act 11 再会—ENDYMION grudzień1992,
styczeń 1993 (długi rozdział podzielony na 2 części)
Act 12 敵—QUEEN METARIA Tom 3
Act 12 決戦—REINCARNATION Act 13 決戦—REINCARNATION luty 1993
Act 13 終結そして始まり—Petit etranger Act 14 終結 そして 始まり—PETIT ETRANGER marzec 1993 Tom 4
Act 14 ブラック・ムーン・コーアン—SAILOR MARS Act 15 浸入—SAILOR MARS kwiecień 1993 Tom 3
Act 15 ブラック・ムーン・ベルチェ—SAILOR MERCURY Act 16 誘拐—SAILOR MERCURY maj 1993
Act 16 ブラック・ムーン・ペッツ—SAILOR JUPITER Act 17 秘密—SAILOR JUPITER czerwiec 1993 Tom 4
Act 17 ブラックムーン・カラベラス—SAILOR VENUS Act 18 侵略—SAILOR VENUS lipiec 1993 Tom 5
Act 18 タイムワープ—SAILORPLUTO Act 19 タイム・ワープ—SAILOR PLUTO sierpień 1993
Act 19 クリスタルトーキョー—KING ENDYMION Act 20 クリスタル・トーキョー—KING ENDYMION wrzesień 1993
Act 20 ネメシス—錯綜 Act 21錯綜—NEMESIS październik 1993, listopad 1993 Tom 6
Act 22 思惑—NEMESIS Tom 5
Tom 4
Act 21 ネメシス—暗躍 Act 23 暗躍—WISEMAN grudzień 1993
Act 22 攻撃—BLACK LADY Act 24 攻撃—BLACK LADY styczeń 1994
Act 23 再生—NEVER ENDING Act 25 対決—DEATH FANTOM luty 1994, marzec 1994 Tom 7
Act 26 再生—NEVER ENDING
Act 24 無限1—予感 Act 27 無限1—予感 marzec 1994 furoku (dodatek do czasopisma w postaci oddzielnej książeczki) Tom 6
Tom 5
Act 25 無限2—波紋 Act 28 無限2—波紋 kwiecień 1994 Tom 8
Act 26 無限3—2人〜ニューソルジャーズ Act 29 無限3—2人 NEW SOLDIERS maj 1994
Act 27 無限4—SAILOR URANUS-天王はるか
SAILOR NEPTUNE-海王みちる
Act 30 無限4—SAILOR URANUS 天王はるか
SAILOR NEPTUNE 海王みちる
czerwiec 1994
Act 28 無限5—SAILOR PLUTO-冥王せつな Act 31 無限5—SAILOR PLUTO 冥王せつな lipiec 1994 Tom 7
Act 29 無限6—3戦士 Act 32 無限6—3戦士 sierpień 1994 Tom 9
Act 30 無限7—変身〜SUPER SAILORMOON Act 33 無限7—変身 SUPER SAILORMOON wrzesień 1994
Act 31 無限8—「無限迷宮」1 Act 34 無限8—「無限迷宮」1 październik 1994 Tom 6
Act 32 無限9—「無限迷宮」2 Act 35 無限9—「無限迷宮」2 listopad 1994
Act 33 無限10—∞「無限大」かぐや姫の恋人 Act 36 無限10—無限大―上空 styczeń 1995, luty 1995, marzec 1995
(zawiera 9 stron więcej, niż obejmuje act 33 w tankoubonie)
Tom 10

Tom 8
Act 37 無限11—無限大―審判
Act 38 無限12—無限大―旅立ち (zawiera 15 stron więcej, niż obejmuje act 33 w tankoubonie)
かぐや姫の恋人 / カサブランカ・メモリー     Tom 11
   
Act 34 夢1—日食ドリーム Act 39 夢1—日食ドリーム (zawiera te 15 stron mniej, które się znalazły w poprzednim rozdziale) kwiecień 1995
(zawiera te 9 stron mniej, które się znalazły w poprzednim rozdziale)
Tom 12
Tom 8
Tom 7
Act 35 夢2—マーキュリー・ドリーム Act 40 夢2—マーキュリー・ドリーム maj 1995 Tom 9
Act 36 夢3—マーズ・ドリーム Act 41 夢3—マーズ・ドリーム czerwiec 1995
Act 37 夢4—ジュピター・ドリーム Act 42 夢4—ジュピター・ドリーム lipiec 1995 Tom 13
Act 38 夢5—ヴィーナス・ドリーム Act 43 夢5—ヴィーナス・ドリーム sierpień 1995
Act 39 夢6—ニュー・ソルジャー・ドリーム Act 44 夢6—ニュー・ソルジャー・ドリーム wrzesień 1995, październik 1995 Tom 14
Act 45 夢7—ミラー・ドリーム Tom 10
Tom 8
Act 40 夢7—エリュシオン・ドリーム Act 46 夢8—エリュシオン・ドリーム grudzień 1995
Act 41 夢8—デッド・ムーン・ドリーム Act 47 夢9—ムーン・ドリーム

styczeń 1996, luty 1996 Tom 15
Act 48 夢10—プリンセス・ドリーム
Act 42 夢9—アース・アンド・ムーン・ドリーム Act 49 夢11—アースアンドムーン・ドリーム marzec 1996
Act 43 スターズ1 Act 50 スターズ1 kwiecień 1996 Tom 16
Tom 11
Tom 9
Act 44 スターズ 2 Act 51 スターズ2 maj 1996
Act 45 スターズ 3 Act 52 スターズ3 czerwiec 1996, lipiec 1996
Act 53 スターズ4
Act 46 スターズ 4 Act 54 スターズ5 wrzesień 1996 Tom 17
Act 47 スターズ 5 Act 55 スターズ6 październik 1996 Tom 12
Act 48 スターズ 6 Act 56 スターズ7 listopad 1996 Tom 10
Act 49 スターズ 7 Act 57 スターズ8 grudzień 1996 Tom 18
Act 50 スターズ 8 Act 58 スターズ9 styczeń 1997
Act 51 スターズ 9 Act 59 スターズ10 luty 1997
Act 52 スターズ 10 Act 60 スターズ11 marzec 1997
Sailor Moon - historie poboczne
układ rozdziałów
poszczególne wydania
NakaRunTankou Shinsou Kanzen Naka-
yoshi
RunRun Tankoubon Shinsouban Kanzenban
ちびうさ絵日記(番外編)(Pamietniki Chibiusy 1) [ちびうさ絵日記] 転校生にご用心!   lipiec 1993 Tom 5
Short Stories tom 1
Tom 4
七夕カウント・ダウンにご用心の巻 (Pamietniki Chibiusy 2) [ちびうさ絵日記] 七夕にご用心!   lipiec 1994 Tom10
Tom 6
ちびうさ絵日記(虫歯編)(Pamietniki Chibiusy 3) [ちびうさ絵日記] 虫歯にご用心!   marzec 1995 Tom 15
Tom 8
まこちゃんのユーウツ (Wojny egzaminowe 1) [受験戦争編] まこちゃんのユーウツ   maj 1995 Tom 13
亜美ちゃんの初恋 (Wojny egzaminowe 2) [受験戦争編] 亜美ちゃんの初恋   lipiec 1995
レイと美奈子の女子高バトル (Wojny egzaminowe 3) [受験戦争編] レイと美奈子の女子高バトル!?   listopad 1995
ヒミツのハンマープライズ堂の巻 (Pamiętniki Chibiusy 4) [美少女戦士セーラームーン番外編] ヒミツのハンマープライス堂 sierpień 1996   Tom 17
Short Stories tom 2
Tom 10
かぐや姫の恋人 (Narzeczony dla Księżniczki Kagui) nie było wydania magazynowego Tom 11, oddzielny tom formatu A5

Tom 6
カサブランカ・メモリー (Wspomnienia o Kasablankach)   wrzesień 1993 Tom 11
Tom 4
  ぱられる せぇらぁむ〜ん (Parallel Sailor Moon) brak wydania magazynowego i tankoubon, wcześniej ta historia była w artbooku Tom 10
Sailor V
układ rozdziałów
poszczególne wydania
RunRunTankou ShinsouKanzen RunRun Tankoubon Shinsouban Kanzenban
Act 1 セーラーV誕生! maj 1993 Tom 1
Tom 1
Tom 1
Act 2 美奈子 in 「ゲームセンタークラウン」 lipiec 1993
Act 3 セーラーV初登場!—「チャンネル44」パンドラの野望編 sierpień 1991 wakacyjne wydanie
Act 4 プチ・パンドラの野望編 kwiecień 1992 wiosenne wydanie specjalne
Act 5 ダーク・エージェンシーの陰謀編 sierpień 1992 wydanie wakacyjne
Act 6 対決! セーラーV vs. 電脳少女闘士ルゥガ styczeń 1993 wydanie na ferie zimowe
Act 7 セーラーVバカンス編—ハワイへの野望! wrzesień 1993 Tom 2
Act 8 並木道の恋—ターボ全開バリバリ編! listopad 1993
Act 9 セーラーV vs. デブリーネ marzec 1994 Tom 2
Tom 2
Act 10 セーラーVピンチ!?怪盗A登場! maj 1994
Act 11 ペット編その1.娘々の陰謀 wrzesień 1995 Tom 3
Act 12 ペット編その2.王々の陰謀 maj 1996
Act 13 ペット編その3.触々の陰謀 lipiec 1996
Act 14 ハチマキ石にかけた青春!! wrzesień 1996
Act 15 新たなる旅立ちッ!! Act 15 新たなる旅立ちッ!!(前編) maj 1997, listopad 1997
Act 16 新たなる旅立ちッ!!(後編)
Przystosowane do i utworzone za pomocą:

Możesz znaleźć Shining Moon również na:

Fanpage
Grupa
dyskusyja


Sailor Moon została stworzona przez Naoko Takeuchi © 1992 Kōdansha, Tōei Animation, TV Asahi, Bandai.

Strona nie jest oficjalną stroną i w żaden sposób nie jest powiązana z Naoko Takeuchi, ani z oficlajną stroną SAILOR MOON CHANNEL. Wszystkie materiały na stronie są zamieszczone w celach informacyjnych.

Autorka Shining Moon - Hikari.
Shining Moon 2004-2016.
Layout ver. 4